Γλωσσολογία

ΠΡΟΒΟΛΗ ΕΚΔΗΛΩΣΕΩΝ

Εκδηλώσεις: Μαΐου 2024

Δια ζώσης σεμινάρια Τομέα Γλωσσολογίας ΕΚΠΑ - Χρήστος Καρβούνης (Johannes Gutenberg-Universität Mainz)

ΔΙΑ ΖΩΣΗΣ ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ ΤΟΜΕΑ ΓΛΩΣΣΟΛΟΓΙΑΣ ΕΚΠΑ - ΧΡΗΣΤΟΣ ΚΑΡΒΟΥΝΗΣ (JOHANNES GUTENBERG-UNIVERSITÄT MAINZ)

Τετάρτη 22 Μαΐου 2024

Εφαρμογή "απλής γλώσσας" (plain language) σε κείμενα δημόσιων υπηρεσιών: δυσκολίες και ιδιαιτερότητες

Διαδικτυακή Διάλεξη για την Ιστορία της Ελληνικής Γλώσσας: Α. Ρεβυθιάδου & Β. Σπυρόπουλος

ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΗ ΔΙΑΛΕΞΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ: Α. ΡΕΒΥΘΙΑΔΟΥ & Β. ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΣ

Δευτέρα 20 Μαΐου 2024

Όψεις της Οφίτικης Ποντιακής

Ομιλία της Jonanne Paradis, University of Alberta - "Factors influencing the bilingual development of Syrian refugee children in Canada"

ΟΜΙΛΙΑ ΤΗΣ JONANNE PARADIS, UNIVERSITY OF ALBERTA - "FACTORS INFLUENCING THE BILINGUAL DEVELOPMENT OF SYRIAN REFUGEE CHILDREN IN CANADA"

Τετάρτη 15 Μαΐου 2024

Ο Τομέας Γλωσσολογίας του Τμήματος Φιλολογίας του ΕΚΠΑ έχει την χαρά να σας προσκαλέσει στη διαδικτυακή ομιλία της Prof. Johanne Paradis (University of Alberta) με τίτλο “Factors influencing the bilingual development of Syrian refugee children in Canada”.

Η ομιλία θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 15 Μαΐου 2024 στις 18.30, στον παρακάτω...