Γλωσσολογία

e-mail: linglab@phil.uoa.gr
Φ.Ε.Κ. 175/14-12-1990 Π.Δ. 456/90

Διευθυντής

Γιώργος Μαρκόπουλος, Αναπληρωτής Καθηγητής Υπολογιστικής Γλωσσολογίας, gmarkop@phil.uoa.gr

Υπεύθυνη οργάνωσης εργαστηρίου

Αθηνά Κοντοσταυλάκη, ΕΔΙΠ, akonto@phil.uoa.gr,

Το Εργαστήριο εξυπηρετεί εκπαιδευτικές και ερευνητικές ανάγκες σε ευρύ φάσμα επιμέρους γνωστικών αντικειμένων της Φωνητικής και της Υπολογιστικής Γλωσσολογίας όπως:

• Παραγωγή και αντίληψη ομιλίας
  • Φωνητική και Φωνολογία διαλέκτων και ιδιωμάτων της Νέας Ελληνικής
  • Εκμάθηση φωνηέντων, συμφώνων, επιτονισμού σε μια δεύτερη/ξένη γλώσσα
  • Στατιστική επεξεργασία φυσικής γλώσσας
  • Τεχνικές μηχανικής μάθησης για εξόρυξη κειμενικών δεδομένων και ανάκτηση πληροφορίας
  • Γλωσσική εκμάθηση μέσω υπολογιστή

Σύμπραξη ερευνητικών εργαστηρίων

Το Εργαστήριο Φωνητικής και Υπολογιστικής Γλωσσολογίας συμμετέχει στο μνημόνιο συνεργασίας μεταξύ έξι (6) Εργαστηρίων του ΕΚΠΑ για την προώθηση της έρευνας και της καινοτομίας στο πλαίσιο της διεπιστημονικότητας.

Ερευνητικά Σεμινάρια - Εκδηλώσεις

Ο Τομέας Γλωσσολογίας διοργανώνει ερευνητικά σεμινάρια (e-Σεμινάρια και δια ζώσης σεμινάρια) για προπτυχιακούς και μεταπτυχιακούς φοιτητές αλλά και το ευρύ κοινό.
Τα e-σεμινάρια διεξάγονται διαδικτυακά μέσω Webex. Ο σύνδεσμος της κάθε ομιλίας καθώς και η περίληψη αναρτώνται μία βδομάδα πριν την ομιλία.
Τα δια ζώσης σεμινάρια φιλοξενούνται Τετάρτες στις 12.00 στο Εργαστήριο Φωνητικής & Υπολογιστικής Γλωσσολογίας, Φιλοσοφική Σχολή, αίθουσα 622.

Πληροφορίες για τα e-Σεμινάρια

Πληροφορίες για τα δια ζώσης σεμινάρια